Srpen 2010

Thalassodromeus, azhdarchoid z křídy Brazílie

31. srpna 2010 v 12:17 | Eduard |  Ptakoještěři
Thalassodromeus sethi je ptakoještěr, který byl popsán teprve v roce 2002. Žil na území Brazílie a mezi jeho nejbližší příbuzné patří Tupuxuara, Tapejara a Tupandactylus, se kterými sdílí zajímavý hřeben na lebce. Stejně jako v případě tupuxuary, i thalassodromeova lebka byla přes metr dlouhá. V rozpětí kříděl měl pak tento ptakoještěr rovněž přes 5 metrů. Čím přesně se Thalassodromeus živil není tak úplně jasné, ale dá se předpokládat, že konzumoval ryby.

Thalassodromeus
Obrázek pochází odtud.

Tupuxuara, azhdarchoid z křídy Brazílie

30. srpna 2010 v 12:00 | Eduard |  Ptakoještěři
Tupuxuara je rodem azhdarchoidního ptakoještěra, který žil v křídě na území dnešní Brazílie. Rod Tupuxuara zahrnuje tři druhy: T. longicristatus, T. leonardii a T. deliradamus. Největší dosud nalezená lebka tupuxuary měřila na délku 130 cm a celé zvíře mohlo mít rozpětí křídel až 5,5 metrů. Tupuxuary se živily rybami.

Tupuxuara
Dva druhy tupuxuary: Tupuxuara leonardii (vlevo) a Tupuxuara longicristatus (vpravo). Obrázek je odtud.

Tupandactylus, tapejarid z křídy Brazílie

29. srpna 2010 v 11:19 | Eduard |  Ptakoještěři
Tupandactylus imperator byl obrovským tapejaridem blízce příbuzným s rodem Tapejara, ke kterému byl dříve i řazen. Jeho rozpětí křídel dosahovalo kolem 5 metrů. Na délku měl tento ptakoještěr metr. Tupandactylus žil v křídě na území dnešní Brazílie. Jeho pozůstatky byly nalezeny v horninách stejného souvrství jako pozůstatky rodů Arthurdactylus, Brasileodactylus, Lacusovagus, Ludodactylus, Tapejara a Tupuxuara.

Tupandactylus
Obrázek tupandaktyla je odtud.

Dsungaripterus, pterodaktyloid z Číny

28. srpna 2010 v 18:32 | Eduard |  Ptakoještěři
K nejznámějším a nejzajímavějším ptakoještěrům patří Dsungaripterus weii. Tento živočich patří do čeledi Dsungaripteridae a žil v rané křídě na území dnešní Číny a v rozpětí křídel měl asi tři metry. Tento příbuzný azhdarchidů a ktenochasmatoidů se živil pravděpodobně korýši. Byl popsán v šedesátých letech 20. století čínským paleontologem Yangem.

Dsungaripterus
Překrásný D. weii. Obrázek je odtud.

Ptakoještěří - úvod

27. srpna 2010 v 23:35 | Eduard |  Ptakoještěři
Ptakoještěři (nebo také pterosauři) jsou často přehlíženi a přitom se jednalo o extrémně úspěšné mezozoické plazy. První ptakoještěři se na Zemi objevili v pozdním triasu před asi 220 miliony let a poslední vymřeli na konci křídy před 65 miliony let. Největší ptakoještěři patřili do čeledi Azhdarchidae a konkrétně se jednalo o rody Quetzalcoatlus, Hatzegopteryx a Arambourgiania. U všech těchto obrů dosahovalo rozpětí křídel délky 10-14 metrů. Čím se přesně tito majestátní králové druhohorní oblohy živili není přesně známo, ale je pravděpodobné, že většina z nich byla lovci ryb.

Příště si představíme některé známé rody!

Quetzalcoatlus
Na obrázku je Quetzalcoatlus northropi, možná vůbec největší ptakoještěr jaký kdy žil. Obrázek je odtud.

Je torosaurus triceratopsem?

23. srpna 2010 v 13:08 | Eduard |  Reakce na články
Ještě včera jsme krátce s HAASem řešili, jestli je Torosaurus opravdu stejné zvíře jako Triceratops. Tohle téma mě zajímalo, tak jsem hledal další odkazy. Našel jsem i článek na blogu forusraka a tam byli všichni diskutující spíš za to, že se jedná o různé druhy. Nakonec jsem našel článek na stránkách Daniela Madzii Wild Prehistory: "Jsou Torosaurus a Triceratops identickým dinosaurem?" a ten mě přesvědčil, že Torosaurus je opravdu jen dospělý Triceratops. A co vy na to?

Triceratops

Liopleurodon neměřil 25 metrů!

14. srpna 2010 v 13:00 | Eduard |  Reakce na články
Na různých blodzích je mnohdy možné dočíst se věci, které pramení z přílišné důvěry ve správnost údajů zmíněných v televizních dokumentech. Tak například v případě liopleurodonta se rozhodně nejedná o žádné zvíře, které by dosahovalo 25 metrů. Ve skutečnosti žádný známý pliosaur takové délky nedosahoval. Zatím největší známá lebka liopleurodonta měřila metr a půl a celé zvíře dosahovalo délky asi 5-8 metrů.
Liopleurodon
Liopleurodon. Obrázek byl stáhnutý odtud.

Teratosaurus je rauisuchid a Yaverlandia teropod

13. srpna 2010 v 16:21 | Eduard |  Reakce na články
Před časem jsem na HAASových stránkách napsal, že Teratosaurus není megalosauroid ale rauisuchid a že Yaverlandia není pachycefalosaurid ale teropod. Můj komentář se setkal s nesouhlasem a posléze mi dokonce nebyl publikován příspěvek, kde jsem to dokazoval, takže tady to uvedu na pravou míru.

Teratosaurus existuje pouze jeden a jedná se o druh Teratosaurus suevicus. Ten byl nejdřív popsaný jako dinosaurus, ale pak se zjistilo, že je mnohem blíž příbuzný krokodýlům než dinosaurům, tak byl přeřazený k rauisuchidům. Je tudíž blízkým příbuzným postosucha nebo nedávno popsaného polonosucha. Viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Teratosaurus

Yaverlandia byla taky nejdříve zařazena špatně (Peter Galton, který ji popsal, si myslel, že je pachycefalosauridem), ale pak Darren Naish zjistil, že je ve skutečnosti teropodem. Je ale těžké říct jakým, protože toho z yaverlandii moc neznáme. Každopádně nějaké informace jsou k dispozici tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Yaverlandia

Vítám vás na blogu

13. srpna 2010 v 15:23 | Eduard |  Reakce na články
Zdravím, jmenuji se Eduard. Tento blog vznikl jako výsledná reakce na diskuzi na stránkách HAASe (pokud tam najdete jen jeden komentář od Eduarda, tak zbytek majitel blogu smazal). Pokud tam ale najdete i níže uvedený komentář, tak tuto informaci ignorujte:

  • [reakce na příspěvek 5] Takže vlastně říkáš, že je ti jedno, jaká je pravda, a záleží ti jen na tom, aby lidé četli tvoje články a psali tam, že jsou super, ano? Dobře, založil jsem si blog eduardosaurus.blog.cz a tam budu psát reakce na články, protože na psaní celých článků čas nemám. Pochop, že to poslední, o co mi jde, je do někoho se navážet. Chci jen upravovat informace na pravou míru, a pokud se ti to nelíbí, tak nevím, jak budeš reagovat až budeš velký a budeš vědcem. Věřím, že nás oba zajímá pravda, ale jen já nemám problém s tím, že mě někdo opraví. Komentáře na mém blogu mazat nebudu, tak pokud budeš chtít, komentuj tam.

Na tomhle blogu budu odkazovat na zajímavé články nebo na články, ke kterým budu mít co říct. Spousta autorů blogů nemá ráda, že s nimi někdo nesouhlasí, tak komentáře tedy nebudu psát na jejich blogy ale sem. Zároveň ale nebudu tady na blogu nikoho blokovat, takže pokud bude chtít nějaký autor zareagovat na můj komentář, klidně může. Cílem blogu je informovat o věcech přesně, takže za opravu chyb budu vděčný.

Estemmenosuchus
Na obrázku je synapsid Estemmenosuchus. Obrázek byl stáhnutý odtud.