Únor 2012

Dicraeosaurus, malý sauropod z Tendaguru

29. února 2012 v 14:26 | Eduard |  Dinosauři
Dalším dinosaurem, o kterém si napíšeme, je Dicraeosaurus! Známé jsou dva druhy: D. hansemanni a D. sattleri. Oba byly objevené během německých výprav do Tendaguru v Tanzánii a pojmenované byly známým německým paleontologem Wernerem Janenschem v roce 1914. Dicraeosaurus byl na sauropoda malý (měřil asi 12 metrů), žil ve svrchní juře a prostředí sdílel s tak známými dinosaury jakými byli Kentrosaurus a Brachiosaurus (tento africký druh bývá ale občas řazen do rodu Giraffatitan).

Dicraeosaurus patří společně s amargasaurem a brachytrachelopanem do čeledi Dicraeosauridae, která je spřízněna s čeleděmi Diplodocidae a Rebbachisauridae.


Obrázek je odtud.

Tastavinsaurus, sauropod ze Španělska

28. února 2012 v 19:54 | Eduard |  Dinosauři
Ahoj po dlouhém čase! Sice mě zaměstnává škola, ale čas od času budu psát nové články:-) Dneska to bude Tastavinsaurus. Je to sauropod, který byl pojmenován Josém Canudem a jeho kolegy v roce 2008 a jeho nejbližšími příbuznými byli Venenosaurus a Cedarosaurus.

Tastavinsaurus je znám jen z jednoho druhu - Tastavinsaurus sanzi - který byl objevený ve Španělsku. Žil koncem spodní křídy před nějakými 125 miliony lety.


Obrázek je odtud.